Co prawda polskie prawo nie pozwala na zastosowanie kominka, jako jedynego źródła ciepła w domu, oszczędności, które można uzyskać dzięki takiemu posunięciu, zachęcają bez wątpienia do takiego posunięcia. Dzieje się tak zwłaszcza dlatego, że taka inwestycja nie jest droga, gdyż zastosowanie systemu grzejącego nawet 200 m2 to koszt około 5000 zł.

Większość kominków instalowanych obecnie to nic innego, jak zamknięta komora spalania, gdzie zamontowanie wkładu grzewczego zwiększa sprawność spalania nawet 70%. Kominek nie tylko ogrzewa dane pomieszczenie, ale również ma układy tak zwanej dystrybucji ciepłego powietrza. Ogrzane powietrze może przemieszczać się dzięki grawitacji oraz może być wspomagane nawiewem. 

Zgodnie z prawem

Pomieszczenie, w którym znajduje się dany kominek, powinno mieć wszystkie zgody oraz spełniać warunki prawidłowej eksploatacji. Takie pomieszczenie powinno mieć również pompy odprowadzania spalin oraz sprawną wentylację. Dodatkowo prawidłowo rozmieszczone powinny być też kratki wentylacyjne, aby zapewnić pomieszczeniu odpowiednią cyrkulację powietrza. Ciepłe powietrze, które odprowadzane jest rurami, powinno mieć też możliwość powrotu. Moc kominka musi być dobierana do wielkości pomieszczenia, wliczając bilans cieplny danego budynku. 

Straty mocy cieplnej ogrzewanego pomieszczenia:

Q=A .K . (tw-tz), W

  • A- Powierzchnia całkowita przegród budowlanych w m2,
  • K- Współczynniki przenikania ciepła W/m2 K,
  • (tw-tz)- Różnica ciepła znajdująca się wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia.

Kominek narożny

Należy brać ponadto maksymalną moc kominka, a nie maksymalną. Kominki montowane są zazwyczaj w pokoju dziennym o dużej powierzchni. Pomieszczenie powinno również mieć kubaturę mniejszą niż 30 m2.

Ważny jest też dopływ świeżego powietrza niezbędnego do spalania wraz ze specjalnym nawiewem, który ma przepustnicę. Dzięki temu powietrze może się szybko i skutecznie wymieszać. Nie będzie powodowało to uczucia dyskomfortu. Latem system ten z powodzeniem może służyć jako wentylacja nawiewna. 

Jeżeli chcemy doprowadzić powietrze do wybranego pomieszczenia, konieczne jest zastosowanie układu grawitacyjnego. Przewody muszą być jednak jak najkrótsze w celu nierozmieszczania powietrza do wszystkich pokoi. 

Wkład kominkowy musi być również odporny na nagrzewanie. Dopuszczalna temperatura to około 250 stopni C. Takie wkłady są niezawodne i tanie. W dużych budynkach warto zastosować zaawansowane nawiewy nagrzewania. 

Aparat nawiewny

Dobry nawiew pozwala na doprowadzenie powietrza nawet do najbardziej oddalonych pomieszczeń. Temperatura, jaka dochodzi do takiego nawiewu, nie może przekraczać 150 stopni C. Nie należy go w żaden sposób izolować. Kominek powinien znajdować się nawet 7 m od silnika. W aparacie powinna być też opcja ustawiania temperatury do 90 stopni, aby nawiew miał odpowiednie tempo pracy. Co więcej, by-pass z zaworem zwrotnym ma również dodatkową funkcję. Kiedy aparat pracuje nad wytwarzaniem ciepłego powietrza, wówczas by-pass miesza chłodne powietrze wraz z gorącym. Dopływa ono z kapy kominka. Dzięki temu temperatura ogranicza się do 110 stopni C, co chroni kominek przed przegrzaniem. Wyjmowany filtr pozwala też na oczyszczenie powietrza, co eliminuje konieczność kupowania kolejnych filtrów.