Sposób w jaki będziemy ogrzewać dom to bardzo ważna decyzja. Najpierw musimy wybrać paliwo którym będziemy chcieli ogrzewać nasz dom. Jeśli będzie to kocioł na pellet musimy zapoznać się zarówno z jego wadami jak i zaletami oraz w jaki sposób pali się tym ekologicznym paliwem. Ważne jest także by przy zakupie kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem by jego jakość zawsze była w parze z ceną.

Stojąc przed koniecznością zakupu takiego kotła zastanawiamy się często jaki wybrać, na co zwracać uwagę, a  z czego można zrezygnować. Mimo że takie piece cieszą cię coraz większą popularnością to wiedza na ich temat jest niewielka,a są to przecież tanie, wydajne i bezpieczne dla środowiska kotły.

Eko opał - pelet

Pellet to materiał w postaci granulatu z odpadów drzewnych takich jak trociny i wióry, które są sprasowane. Ich niewielki rozmiar pozwala nam na łatwe magazynowanie i dozowanie. Przewagą nad zwykłym drewnem opałowym jest ilość popiołu która jest znacznie mniejsza,a jego użycie jest wygodne i ekonomiczne.

Koszty Ogrzewania pelletem

Jest on zazwyczaj kupowany na tony zapakowany w worki. Cena za pellet waha się w granicach od 600 do 1000 zł. Wynika ona głównie z pochodzenia opału oraz materiału z jakiego jest produkowany. Na cele domowe dużo lepiej nada się pewnego pochodzenia pellet, który jest droższy. Świadectwem jego jakości są certyfikaty EN- plus A1 oraz DINplus.

 

Pellet

Z jednego kilograma takiego opału wysokiej jakości możemy otrzymać aż 4,6kW energii cieplnej. Mimo że jego cena jest podobna do ceny węgla to jego przewagą jest sprawność kotłów pelletowych, które znacznie obniżają koszty eksploatacyjne, a wpływ na środowisko jest wręcz nieporównywalny. Ogrzewanie naszego domu będzie również podobne jeśli chodzi o koszty ogrzewania gazowego, ale droższe niż  ogrzewanie drewnem opałowym.

Jaki kocioł na pellet należy wybrać?

Dla osób niezdecydowanych producenci zaoferowali tak zwane kotły wielofunkcyjne w których pali się zarówno pelletem, ale także ekogroszkiem. Pellet nadaje się też do kotłów przeznaczonych dla biomasy. Kotły przeznaczone do spalania pelletu są zazwyczaj sprzedawane z automatycznymi podajnikami, które mogą być albo ślimakowe albo pneumatyczne oraz zbiornikami na paliwo. Większość takich modeli to urządzenia jednofunkcyjne, których jedynym celem jest ogrzewanie domu. By móc dodatkowo przygotowywać w nich ciepłą wodę należy dokupić w tym celu zasobnik c.w.u. Bardzo rzadko spotyka się kotły, które mają taki zasobnik wbudowany.

Moc kotła należy zawsze dobierać indywidualnie do potrzeb naszego gospodarstwa domowego i nie warto kupować urządzeń, które mają większą moc niż nam potrzebna. Warto też zainteresować się automatyczną zapalarka, której koszt wynosi około 100 zł. Może być ona bardzo przydatna gdy kocioł jest potrzebny do c.w.u zwłaszcza gdy nie trwa sezon grzewczy. Mechanizmy automatycznego czyszczenia palnika i wymiennika sprawią, że kotły będą spalać mniej paliwa niż ich odpowiedniki wymagające ręcznego czyszczenia. Warto też raz do roku robić przegląd takiego kotła, co zwiększy jego żywotność oraz wpłynie na spalanie. Przed zakupem należy także sprawdzić typ przyłącza kominowego i odpowiednio dobrać model by pasował on do danej średnicy.