Drewno kominkowe jako ozdoba - jak je przechowywać?

Udostępnij:

Drewno kominkowe może okazać się świetnym dodatkiem dla wystroju pomieszczenia - jak powinno się je przechowywać? 

Kominek w domu tworzy niesamowitą atmosferę i tworzy niepowtarzalny klimat. Wszystko to dzięki takim czynnikom jak bijące od niego ciepło, klimatyczne światło czy fascynujące, trzaskające płomienie. Jednak korzystanie z uroków posiadanego kominka w trakcie długich, chłodnych wieczorów okresu jesienno-zimowego powinno zostać odpowiednio zaplanowane.

Niezwykle istotna jest przestrzeń zagospodarowana dookoła paleniska. Bez różnicy, czy to piec, kominek czy koza grzewcza - do każdego z nich niezbędne jest drewno. Jeśli nie chcesz go ciągle donosić z piwnicy czy szopy, zadbaj o niezawadzające miejsce składowania tuż obok paleniska. Nie każdy jest tego świadom, ale drewno kominkowe może zostać użyte do upiększenia wnętrza, jako dekoracja pomieszczenia. 

Drewno kominkowe - zapas pod ręką

Najpopularniejszym miejscem składowania drewna kominkowego jest zazwyczaj piwnica lub budynek na zewnątrz, co jest rozwiązaniem mało praktycznym. Przewagą składowania drewna kominkowego w specjalnie przygotowanym do tego miejscu w salonie jest przede wszystkim zdecydowanie łatwiejszy i szybszy dostęp do niezbędnych zapasów. Szczapy przechowywane wewnątrz domu są dodatkowo zabezpieczane przed zawilgoceniem, zyskując dzięki temu zwiększoną wydajność energetyczną. Zapobiega to również kopceniu mokrych kawałków.

Drewno w mieszkaniu - efekt wizualny

Nie można przejść obojętnie obok atutów drewna w aspekcie dekoracyjnym pomieszczenia. Za pomocą drewna możemy ocieplić atmosferę czy stworzyć idealną formę bliskości z naturą. Drewno jest uniwersalną ozdobą, pasującą do niemalże wszystkich stylów. Idealnie nadaje się do stylu skandynawskiego czy rustykalnego, ale jest też dobrym wyborem - przy odpowiednim wprowadzeniu - do stylu klasycznego czy nowoczesnego. Co ciekawe, wcale nie trzeba maskować czy ukrywać drewna, a wręcz przeciwnie. Wyeksponowanie zapasów to jedna z lepszych form przełamania monotonii w dekoracji pomieszczeń. 

Przechowywanie drewna

Kominek z miejscem na drewno

Spora ilość przygotowywanych modeli kominków posiada już wcześniej zaprojektowane, odpowiednie miejsce przeznaczone na składowanie drewna. W wielu przypadkach jest to wnęka, ulokowana bezpośrednio pod paleniskiem lub półki, umiejscowione po bokach. Takie rozwiązania są niewątpliwe warte wypróbowania. Pozwalają na oszczędność przestrzeni i uzupełniają zamysł projektu.

Kosz lub stojak na drewno

Sklepy wnętrzarskie posiadają wiele przygotowanych przykładów koszy na drewno kominkowe. Przy ich pomocy można dodać uroki pustej przestrzeni w okolicach kominka, a ponadto pomagają w izolacji szczapki od podłogi, dodatkowo ochraniając ją przed zabrudzeniami czy zarysowaniami. W wielu przypadkach są przystosowane do przemieszczania miejsca ich składowania. Zamontowane uchwyty zezwalają na ich przeniesienie w wygodny sposób. Istnieją również stojaki na kółkach. Niektóre modele są wysokie, co umożliwia utworzenie swego rodzaju ścianki, posiadającej dodatkowe walory dekoracyjne. Atrybutem takiego rozwiązania jest to, że w razie konieczności wystarczy przesunąć konstrukcję w inne miejsce. 

Wnęka w ścianie na drewno kominkowe

Jeśli jesteśmy jeszcze na etapie projektowania salonu, można zaplanować wybudowanie wnęki w ścianie, spełniające rolę schowka na drewno. Sposób ten tworzy wzór na równy z powierzchnią ściany. Jest to niewątpliwie jednym z ciekawszych i atrakcyjniejszych urozmaiceń, gdy brak nam pomysłów. Takie rozwiązanie zdobyło uznanie u wielu osób. 

Nietypowy kosz na drewno kominkowe

Poza standardowymi wyrobami, miłośnicy ręcznie tworzonych produktów czy zwolennicy recyklingu i nowatorskich rozwiązań dla zwykłych rzeczy zdecydowanie mogą wykorzystać nieszablonowe pomysły na kosze na drewno. Nawet pleciony rulon czy duży, wiklinowy kosz może okazać się nie tylko funkcjonalną, ale i błyskotliwą rzeźbą. Wyjątkowo popularne jest również malowanie czy odnawianie skrzyń na owoce czy konstrukcje z desek paletowych. Takie rozwiązanie również należy rozważyć w celu wyróżnienia swojego mieszkania na tle tradycyjnych rozwiązań. Zauważyć można, że wiele rzeczy przemawia za przechowywaniem opału do kominka w jego pobliżu. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale i atrakcyjne dla oka. 

Socialmedia

Warte uwagi

Dystrybucja ciepłego powietrza

Co prawda polskie prawo nie pozwala na zastosowanie kominka, jako jedynego źródła ciepła w domu, oszczędności, które można uzyskać dzięki takiemu posunięciu, zachęcają bez wątpienia...