Kominki wyposażone w płaszcz wodny budzą coraz większe zainteresowanie przede wszystkim dlatego, że są atrakcyjne nie tylko z estetycznego, ale również ekologicznego i ekonomicznego punktu widzenia. Nic zatem dziwnego, że w coraz większej grupie domów pojawiają się zamiast klasycznych pieców węglowych i olejowych. Jeśli jednak maja być one rzeczywiście efektywne, powinniśmy dowiedzieć się, jak powinno się je czyścić.

Wady i zalety kominka z płaszczem wodnym

Szukając różnic pomiędzy kominkiem z płaszczem wodnym oraz tradycyjnym paleniskiem powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wkład. Ten posiada dwie ścianki – sam płaszcz wodny oraz płomieniówki, których zadanie polega na odbieraniu ciepła od spalin, które je opływają. Przestrzeń, jaka jest obecna pomiędzy ścianami płaszcza i płomieniówkami jest wypełniona wodą, ta zaś jest podgrzewana przez palące się drewno. Woda kierowana jest do grzejnikowej instalacji odpowiadającej za centralne ogrzewanie, co jest możliwe przede wszystkim dzięki obecności pompy obiegowej. Zamontowanie wężownicy przyczynia się zaś do tego, że kominek jest też w stanie ogrzewać niezbędną domownikom wodę użytkową.

System ten coraz częściej jest postrzegany jako atrakcyjniejsza finansowo alternatywa dla pieców klasycznych przede wszystkim z uwagi na to, że samo drewno jest nie tylko paliwem tańszym, ale i bardziej ekologicznym niż choćby olej opałowy lub węgiel. Jeśli jednak chcemy mieć do czynienia z rozwiązaniem prawdziwie efektywnym, na uwadze powinniśmy mieć przede wszystkim to, jak duże znaczenie ma wybór odpowiedniej mocy wkładu. Ta powinna być też dopasowana do rozmiarów, jakie posiada sama instalacja centralnego ogrzewania.

Użytkowanie kominka

Oczywiście, nie jest to rozwiązanie wolne od wad, zasadniczą wydaje się zaś dość wysoka cena. Bardzo często jest ona nawet dwa razy wyższa od tej, jaka charakteryzuje klasyczne paleniska. Nie każdemu spodoba się też do, że posiadanie tego rodzaju kominka wiąże się z koniecznością częstego dorzucania drewna zwłaszcza, jeśli jest to jedyne źródło ciepła w domu.

Jak konserwować kominek z płaszczem wodnym?

Także regularne czyszczenie ma ogromny wpływ nie tylko na samą efektywność, ale również na wydajność oraz niezawodność kominka z płaszczem wodnym. Konieczne jest przy tym zwłaszcza troszczenie się o to, aby wszystkie kanały były nie tylko czyste, ale i drożne. Jeśli czekają nas zaawansowane prace konserwacyjne, najlepiej powierzyć je fachowcom, jeśli jednak zabiegi konserwacyjne wykonujemy regularnie, sami możemy się z nimi uporać.

Na liście przedmiotów, w które należy się zaopatrzyć, powinna znaleźć się, między innymi, szczotka do czyszczenia kominka. Ta pozwala na sprawne pozbywanie się osadów, dzięki czemu nie musimy martwić się o to, że w pewnym momencie przepuszczalność dymu zostanie w znaczący sposób ograniczona. Codziennie warto też opróżniać popielnik. Tu pomocny okazuje się zwłaszcza specjalny odkurzacz stworzony z myślą o kominku. Pozwala on na zasysanie zanieczyszczeń wprost do komory, gdzie są one filtrowane. Utrzymanie czystości jest ważne także w odniesieniu do szyby kominka, trudno bowiem być z niej zadowolonym, gdy jej wygląd jest nieestetyczny. Tu pomocne są przede wszystkim specjalistyczne płyny przeznaczone właśnie do szyb kominkowych.