Ogień pełnił dwojaką funkcję, dlatego też w starych domach obecne były dwa urządzenia: piece oraz kominki. Jedna strona salonu była przeznaczona na kominek, natomiast po drugiej stronie znajdował się piec kaflowy. Piec zapewniał domownikom skuteczne ogrzewanie, nie dało się w nim jednak oglądać ognia z bliska, gdyż groziło to niebezpieczeństwem. Kominek z kolei umożliwiał obserwowanie ognia. Pełnił więc do pewnego momentu funkcję ozdobną, jednak z czasem się to zmieniło, gdyż oczekiwania ludzi były coraz większe.

Oczywiście w dzisiejszych czasach sytuacja często jest również podobna, ponieważ kominek wybierany jest przez osoby, które chcą cieszyć swoje oczy ciepłem domowego ogniska. Dobierana jest wtedy bardzo gruba szyba, aby żar nie dostał się do wnętrza domu. Jeśli chodzi o ogrzewanie całego domu lepiej spisze się wtedy piec gazowy. Nie prezentuje się on może zbyt estetycznie, ale jest wydajny. Zawsze można postawić go w kotłowni, jeśli ktoś w domu posiada takie pomieszczenie.

Co wybrać?

Ludzie zastanawiają się więc, czy kominek może pełnić takie funkcje jak piec? Odpowiedź jest twierdząca, jeśli kupi się oczywiście odpowiednie urządzenie, ale nie do końca. Oczywiście, jeśli jednak będzie chciało się kominkiem ogrzewać dom, trzeba będzie dbać o paleniska. Do kominka trzeba wtedy dorzucić dużo drewna, tak aby paliło się ono przez całą noc, czasami jest to niemożliwe i w nocy trzeba dorzucić do kominka, aby nie zgasło. Kominek nigdy jednak nie zastąpi pieca, starczy na ogrzanie domu przez maksymalnie 3-4 godziny, natomiast piecem można grzać całą noc.

Ozdobna funkcja kominków przyciąga jednak rzeszę sympatyków. Warto jednak się zastanowić nad tym, które urządzenie będzie wydajniejsze. Najlepsze piece posiadają niewielką szybkę, najlepiej podwójną. Zapewnia się wtedy doskonałą funkcję grzewczą, na czym zależy najbardziej wielu domownikom.

Piecokominek

Oczywiście można zdecydować się na tzw. pieco-kominek. Takie urządzenia są dostępne na rynku, jest to bardzo ciekawe urządzenie grzewcze łączące w sobie piec oraz kominek. Dzięki temu wszystko będzie wyglądało ładnie, a także zadba się o profesjonalne ogrzewanie swojego domu. Jest to rozwiązanie optymalne dla niezdecydowanych osób. Nowoczesne piec-kominki są zdolne ogrzewać dom nawet do 12 godzin, więc nie trzeba będzie wstawać w nocy, aby dokładać do urządzenia grzewczego. Poza tym z takich rozwiązań można bardzo komfortowo korzystać.

Obniżenie kosztów ogrzewania

Najważniejszym atutem pieco-kominków jest to, że dążą one do obniżenia kosztów ogrzewania. Stosowane są w nich innowacyjne technologie, takie jak ciepłe ściany, które szybko się nagrzewają i długo utrzymują ciepło. Parametry techniczne takich urządzeń są doskonałe i na pewno świetnie spiszą się one w wielu domach. Zdecydować można się też na kominki konwekcyjne, które są bardzo popularne i stosunkowo tanie, ale można nimi jedynie dogrzewać swój dom, a nie go udanie ogrzewać. Widać więc wyraźnie, że warto zdecydować się na pieco-kominki, a będzie to bardzo trafna decyzja dla posiadaczy sporych domów.  Dostęp do różnego rodzaju kominków i pieców jest obecnie tak wielki, że każdy może znaleźć właściwe dla siebie rozwiązania, konsultując się przy tym z doświadczonymi specjalistami.