Czy warto korzystać z ogrzewania nadmuchowego?

Udostępnij:

Ogrzewanie nadmuchowe, zwane również powietrznym lub nawiewowym jest bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych ze względu na swoją prostotę i wydajność. Może przynieść spore oszczędności, a jego zastosowanie ma sens w budynkach o powierzchni powyżej 100 m2, zarówno domach jak i innych budowlach.

Jak to działa?

Podstawową zasadą działania tego typu ogrzewania jest wtłaczanie ogrzanego powietrza przez system przewodów z filtrami do pomieszczeń z otworami wylotowymi. Eliminowane są zatem pośrednie nośniki takie jak grzejniki, rury czy woda - mamy do czynienia z ogrzewaniem bezpośrednim. Najczęściej spotykane piece grzejące zasilane są gazem, natomiast dostępne są również konstrukcje na prąd czy olej.

Piec do ogrzewania nadmuchowego posiada wymiennik ciepła, natomiast powietrze do pomieszczeń doprowadzane jest z użyciem przewodów wykonanych z ocynkowanej blachy lub płyty z włókna szklanego. Pierwsze rozwiązanie wymaga izolacji z wełny mineralnej z płaszczem aluminiowym, co gwarantuje niewielką grubość przewodów, ale może powodować dosyć głośną pracę. Drugie rozwiązanie pozwala uzyskać cichą pracę, gdyż płyty zespolone są żywicą termoutwardzalną, wierzch pokrywa się foliową powłoką ze zbrojoną siatką, zaś wnętrze dodatkowo zabezpiecza warstwa woalowa.

Zalety ogrzewania powietrznego

Ogrzewanie tego typu jest z całą pewnością bardzo komfortowe w użytkowaniu. Niewielki sterownik pieca, zwykle umieszczony w centralnym miejscu domu, umożliwia indywidualne ustawienia temperatury jak i wilgotności powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. Często posiada podłączenie do Internetu, dzięki któremu z użyciem odpowiednich aplikacji można za pomocą komputera czy urządzenia mobilnego zdalnie sterować ogrzewaniem.

Efektywność ogrzewania jest bardzo wysoka, jednocześnie pomieszczenia odczuwalnie nagrzewają się już po kilku-kilkunastu minutach. Powietrze nie ulega ochłodzeniu w przewodach, nie muszą nagrzewać się żadne rury ani grzejniki, dzięki czemu wydajność instalacji wzrasta. Oszczędność w eksploatacji według producentów wynosi około 30% w porównaniu do klasycznych rozwiązań C.O.

Ogrzewanie powietrzne

Inne istotne zalety ogrzewania nadmuchowego:

  • wysoka trwałość,
  • możliwość oczyszczania powietrza,
  • możliwość jednoczesnej instalacji klimatyzacji,
  • możliwość wykorzystania do osuszania pomieszczeń,
  • możliwość całkowitego wyłączenia bez obaw o uszkodzenie czy zamarznięcie przewodów,
  • wysoka estetyka, oszczędność miejsca - brak grzejników.

Czy takie rozwiązanie posiada wady?

Jak każdy sposób ogrzewania, to nadmuchowe również może posiadać słabsze strony. W przypadku stosowania tańszych przewodów może być zbyt hałaśliwe na co dzień, zwłaszcza w budynkach mieszkalnych. Podobnie, jeżeli używane filtry nie są najlepszej jakości może pojawić się ryzyko emisji niepożądanych pyłów. Szybkość wychładzania pomieszczeń po wyłączeniu ogrzewania jest również dużo większa niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego, gdyż ściany budynku nie są nagrzewane promieniowo, a ruch powietrza może być duży. Taki szybki spadek temperatury może być dla niektórych niekomfortowy.

Jakie są koszty ogrzewania nadmuchowego?

Wykonanie instalacji do tego typu ogrzewania w nowym budynku jest podobne cenowo do dobrej instalacji tradycyjnej. Sam piec to wydatek rzędu 5 tysięcy złotych, zaś bardziej zaawansowane modele mogą sięgać ceną od 7 do 14 tysięcy. Prowadzenie przewodów oraz montaż sterowników to średnio 7 do 10 tysięcy złotych, ale jeżeli budynek wymaga znacznej przebudowy, koszty te mogą być odczuwalnie wyższe. Przewody powietrzne mają większą średnicę od klasycznych rur C.O., co może mieć istotny wpływ na inwestycję w przypadku gotowych już budynków.

Ogrzewanie nadmuchowe stanowi komfortowe rozwiązanie do pomieszczeń użytkowych, w połączeniu z dosyć niskimi kosztami eksploatacji. Jest rozwiązaniem ekonomicznym ale głównie w przypadku budynków, które są do niego przygotowane. W przypadku konieczności modernizacji całego domu może okazać się rozwiązaniem nie zawsze opłacalnym i możliwym do wykonania.