Jeśli poszukujesz sposobu, dzięki któremu przy użyciu systemu centralnego ogrzewania skutecznie ogrzejesz swoje mieszkanie, to kominek z płaszczem wodnym będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Sprawdźmy, co należy wiedzieć na jego temat przed zainwestowaniem pierwszych pieniędzy.

Kominek z płaszczem wodnym to połączenie tradycyjnego kominka z wysoką wydajnością oraz wygodą. Na rynku można znaleźć wiele dostępnych modeli, co sprawi, że wybór nie będzie trudny, bo bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Przedstawiamy pozytywne i negatywne strony takiego rozwiązania.

Czym charakteryzuje się kominek z płaszczem wodnym?

Ten kominek różni się od tradycyjnego nie tylko wyglądem, lecz przede wszystkim specyfiką. Standardowe kominki, poza dodatkowymi funkcjami estetycznymi, nie mają zbyt wielu dodatkowych zalet. Dodatkowo, znaczna część wytwarzanego przez nie ciepła pozostaje niewykorzystana i ucieka przez komin razem ze spalinami. Kominek z płaszczem wodnym prezentuje się inaczej. Taki rodzaj kominków ma przede wszystkim za zadanie podgrzewać wodę, która będzie zasilać instalację centralnego ogrzewania. Stąd też jego nazwa.

Czy warto go montować?

Każde rozwiązanie znajdzie zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Tak też jest z kominkiem z płaszczem wodnym. Dlatego ciężko stanąć zdecydowanie po jednej stronie barykady. Zanim zdecydujemy się na zainwestowanie w to konkretne źródło ciepła, warto rozważyć przedstawione poniżej wady i zalety.

Salon z kominkiem

Zalety kominka z płaszczem wodnym

Główną zaletą tego rodzaju kominka jest umożliwienie efektywnego zużycia ciepła podczas spalania drewna. W porównaniu ze standardowymi kominkami wypada znaczenie lepiej, gdy chodzi o aspekt jego sprawności grzewczej. Wszystko dzięki płaszczowi wodnemu, który podczas spalania drewna przejmuje ciepło i przekazuje je do instalacji grzewczej. Ważną kwestią są też niższe koszty ogrzewania. Mogą być nawet o 40% niższe w sezonie grzewczym. To duża zaleta, która często przeważa szalę na korzyść kominka. Kominek z płaszczem wodnym można także łączyć z panelami słonecznymi. W sezonie letnim zastąpi dzięki temu wkład do przygotowania ciepłej wody.

Jakie są wady kominka z płaszczem wodnym?

Każde rozwiązanie ma swoje negatywne strony, a więc kominek z płaszczem wodnym także. Jednym z najczęstszych minusów jest wysoka cena. Znacznie przewyższa ona ceny standardowych modeli - nawet o 50% więcej. Wszystko to wynika z konstrukcji urządzenia, a także dużo lepszego wyposażenia. Mimo że później koszty ogrzewania spadają, trzeba na start wyłożyć znacznie większą ilość gotówki. Kolejną wadą jest dość skomplikowany montaż. Zamontowanie kominka z układem ogrzewczym może przysporzyć sporo trudności. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku dwóch obiegów. Płaszcz wodny działa wówczas w zupełnie innym układzie niż instalacja grzewcza z kotłem.

Kominek z płaszczem wodnym może być ciekawym i wysoce estetycznym rozwiązaniem. Jednak przede wszystkim jest bardzo funkcjonalny. Jeśli wciąż wahasz się czy warto, przejrzyj jeszcze raz powyższe wskazówki. Być może dzięki nim będziesz w stanie podjąć słuszną decyzję, której nie pożałujesz przez długie lata.