Ekspoloatacja oraz koszty montażu kotłów na pellety

Udostępnij:

Kotły na pellety są najefektywniejszymi oraz najnowocześniejszymi urządzeniami, które służą do spalania paliw stałych. Ich obsługa jest prosta, a także nieuciążliwa ze względu na to, że posiadają możliwość stopniowego dozowania pellet oraz możliwość automatycznego rozpalenia paleniska. Paliwo, którym są pellety powstałe z trocin lub innych odpadów drewnianych, jest to jedno z najmłodszych paliw, które jest aktualnie dostępne na rynku polskim.

Wiele ludzi do tej pory myli tą nazwę z paletami drewnianymi i nie wiem co kryje się za nazwą pellety. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ prawie 10 lat temu pellety nie były prawie w ogóle znane i ludzie do dzisiaj mają problem z rozeznaniem w tym temacie. Dlatego wyjaśnijmy czym tak naprawdę są pellety. Zatem jest to specjalny granulat, który ma postać niedużych, ale twardych i wąskich pałeczek. Średnica takiej pałeczki wynosi około 7mm i ma długość wynoszącą kilka centymetrów. Ze względu na to, że pellety nie zanieczyszczają środowiska naturalnego dwutlenkiem węgla to możemy zaliczyć je do paliw ekologicznych.

Emisja dwutlenku węgla ze spalanych pellet do atmosfery jest zerowa. Dzieje się tak ze względu na to, że drzewa z których powstają pellety, pochłaniają tyle samo dwutlenku węgla ile jest emitowane podczas ich spalania. Obecnie każdego roku przybywa osób, które używają kotłów na pellety. Zainteresowanie tym urządzeniem stale rośnie ze względu dużą sprawność urządzenia, która wynosi około 90% i mniejszą uciążliwością w obsłudze w porównaniu do innych modeli, które są przeznaczone do spalania paliw stałych. Dodatkowo, w porównaniu do węgla kamiennego wartość opałowa jest mniejsza tylko o 30%.

Montaż kotła na pellet

Jaki jest koszt montażu kotła na pellety?

Do obliczenia szacowanej wyceny załóżmy, że kocioł będzie używany w domu, którego powierzchnia ma do 150m2 i mieszka w nim czteroosobowa rodzina. Koszt montażu kotła wynosi w granicach od 1500-2500zł w zależności od tego jaki rodzaj kotła wybierzemy. Do tej kwoty musimy doliczyć jeszcze koszt samego kotła oraz wyposażenia, które jest niezbędne w kotłowni.

  • kocioł z palnikiem zasypowym - 7500zł
  • kocioł z palnikiem retortowym - 5000zł
  • kocioł dodatkowo wyposażony w układ oczyszczania palnika - ponad 10000zł
  • pompa zasobnika ciepłej wody oraz pompa obiegowa układu grzewczego -  1000zł
  • układ dostarczający paliwo do zasobnika - 4000zł
  • zasobnik ciepłej wody - 1500zł
  • naczynie przeponowe oraz zawory - 400zł

Pierwsze uruchomienie kotła oraz regulacja jego parametrów oraz zaprogramowanie musi być wykonane przez autoryzowany serwis. Koszt takiej usługi to około 500zł.

Jaki jest koszt eksploatacji kotła na pellety?

Tutaj najważniejszym czynnikiem, który będzie decydował o kosztach eksploatacji jest jakość paliwa, które wybierzemy. Tona pellet, które są dobrej jakości to koszt w granicach 600zł. Aby przez cały rok ogrzać dom i zasilić kocioł w celu uzyskania ciepłej wody będziemy potrzebować około 7 ton pellet. Więc jak łatwo możemy przeliczyć roczny koszt będzie wynosił około 4200zł. Dodatkowo do kosztów eksploatacji musimy doliczyć koszt przeglądu, który wynosi około 400zł, a także koszt części, które będziemy wymieniać. Tutaj na szczęście koszt nie jest duży i jedyne co szybko się zużywa, jest to zapalarka elektryczna, która kosztuje tylko około 100zł.