Jaki kocioł centralnego ogrzewania? Poradnik dla kupujących

Udostępnij:

Wybór kotła centralnego ogrzewania to dość trudny proces, jeśli ktoś wcześniej z takimi kotłami nie miał do czynienia. Trzeba najpierw zastanowić się nad rodzajem paliwa, które ma być użyte w piecach c.o., co jest bardzo ważną sprawą przy tego typu analizach. Poza tym należy też zdecydować się na odpowiedni sposób podgrzewania. Warto kierować się kilkoma podstawowymi wskazówkami, aby trafić z wyborem kotła, a przy okazji za niego nie przepłacić.

Na co zwracać uwagę?

Przed wyborem kotła centralnego ogrzewania trzeba mieć na uwadze rodzaj paliwa, który będzie używany w kotle. Do tego też liczy się ilość mocy potrzebnej do ogrzania całego domu, ale też miejsce, w którym zamontuje się taki kocioł. Nie można zapomnieć o automatyce oraz gwarancji ze strony producenta i serwisowaniu kotła c.o., są to bardzo ważne kwestie, których nie można pominąć.

Kocioł  olejowy, na paliwo stałe, elektryczny czy gazowy?

Wiele osób ma dylemat na jaki konkretnie kocioł się zdecydować. Oto trzy najpopularniejsze rozwiązania na rynku, w które warto zainwestować swoje środki finansowe. 

Kotły olejowe są chyba najbardziej popularne, ale też należą do kotłów droższych, ponieważ gazowa ich odmiana jest dużo tańsza. Jeśli chodzi o serwisowanie takich kotłów to także jest ono droższe, jednak nie psują się one zbyt często. Dzięki takim kotłom można jednak zapewnić sobie skuteczne ogrzewanie, ponieważ cały dom będzie ogrzany na maksimum możliwości.

Kocioł na paliwo stałe to opcja dla osób, które chcą nieco pieniędzy zaoszczędzić, ale przy tym nie boją się pracy fizycznej związanej z rozpalaniem w takim kotle, ponieważ trzeba wtedy regularnie dorzucać opał do kotła, a przy okazji usuwać z niego też popiół. Dla starszych osób może to być nie lada wyzwanie.

Centralne ogrzewanie

Wiele zalet mają w sobie kotły elektryczne, chociaż koszt ogrzewania takimi kotłami jest naprawdę bardzo duży. Z uwagi na to nie są one zbyt często wykorzystywane na polskim rynku, chociaż oczywiście może się to zmienić. Ogrzewanie domu prądem to jednak spore wyzwanie, ponieważ trzeba mieć sporo pieniędzy, aby sobie na to pozwolić.

Dobrym wyborem mogą okazać się kotły gazowe, które są lubiane przez wielu użytkowników, a to z uwagi na to, że dostępnych jest ich wiele rodzajów. W związku z tym bez problemów można wybrać dla siebie odpowiedni kocioł centralnego ogrzewania. Poza tym nie jest to zbyt drogie przedsięwzięcie, jak chociażby w przypadku kotłów elektrycznych. 

Przygotowanie miejsca na piec centralnego ogrzewania

Kotły centralnego ogrzewania dostępne są w wersji wiszącej oraz stojącej. Trzeba więc przygotować na nie w domu odpowiednio dużo miejsca. Najlepiej przeznaczyć na to jakieś rzadko używane pomieszczenie gospodarcze, do którego dostępu nie mają dzieci. Może to być też kotłownia, która sprawdzi się w obu odmianach pieców. Kotły stojące są zdecydowanie większe od tych wiszących. Są też dużo cięższe, ponieważ posiadają w sobie żeliwne elementy. Dzięki temu są one jednak zdecydowanie bardziej trwałe i wytrzymałe. Jeśli nie ma się takich pomieszczeń w domu najlepszym wyborem będą kotły wiszące, ponieważ zawsze uda się zainteresowanym znaleźć trochę miejsca na ścianie.

Na jaki typ kotła się zdecydować?

W sprzedaży dostępnych jest kila typów kotłów centralnego ogrzewania, a więc kotły jednofunkcyjne, dwufunkcyjne z zasobnikami, z otwartą komorą spalania, z zamkniętą komorą spalania, kondensacyjne oraz tradycyjne. Zależy to od sposobu podgrzewania ciepłej wody, doprowadzenia powietrza oraz sprawności.