Kominek, szczególnie w okresie świątecznym kojarzy nam się z połyskującą w jego świetle choinką i zgromadzoną wokół stołu rodziną. Niestety nie każdy może cieszyć się prawdziwym kominkiem, ale jeżeli cały czas o nim myślimy warto poznać zasady i kryteria wyboru tego wymarzonego a jednocześnie praktycznego zakupu. 

Jaki kominek wybrać?

Jeżeli do tej pory nie staliśmy się właścicielami domowego kominka, ale zawsze o tym marzyliśmy, warto poznać aktualne trendy i rodzaje kominków dostępnych na naszym rynku. 

Kominek z otwartym paleniskiem

Najbliżej naszym marzeń o kominku jest zawsze kominek z otwartym paleniskiem. Ten typ kominka konwekcyjnego uwielbiają miłośnicy klasycznych salonów.

Jak zbudowany jest kominek otwarty?  - z cegieł oczywiście lub płytek szamotowych. Wybierając ten typ kominka należy pamiętać o spalinach, które najkrótszą drogą powinny być odprowadzane do komina. Ich ilość reguluje szyber znajdujący się w okapie, który w zależności od stopnia otwarcia reguluje też temperaturę. Aby ochronić podłogę przed iskrami warto zainstalować w kominku przesuwany ekran. Jedyną wadą kominka otwartego jest jego mała wydajność emisji ciepła, dlatego jako wariant kominka z otwartym paleniskiem zaprojektowano kominek zamknięty. 

Kominek zamknięty

Zamknięcie kominka można przeprowadzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wstawienie jednej lub więcej wykonanych na specjalne zamówienie kaset kominkowych. Dzięki temu kominek natychmiast zwielokrotni wydajność za sprawą wylotu gorącego powietrza skierowanego do wnętrza pomieszczenia. 

Rodzaje kominków

Kominek z wkładem kominkowym

Wkłady kominkowe żeliwne lub stalowe przystosowane są do pracy w powietrznym systemie ogrzewania(DGP), poniżej możesz zapoznać się z  jego schematem. 

Kominek z płaszczem wodnym

To najbardziej innowacyjny i najczęściej poszukiwany typ kominka. Wkłady kominkowe z płaszczem wodnym są w stanie ogrzać nie tylko pokój, ale cały dom. Ogrzana w płaszczu otaczającym komorę spalania woda przekierowana jest do grzejników a po schłodzeniu powraca do kominka. Uzupełnieniem dla tego rodzaju ogrzewania jest zwykle: kocioł węglowy, piec gazowy lub piec olejowy. 

Wszystkie powyższe typy kominków potrzebują wyłącznie standardowego paliwa, a ich wydajność zależy głównie od technik dostarczania paliwa i jego ilości. 

Biokominek: co to jest?

To niezwykle popularny i modny typ kominka, do którego nie stosuje się już typowego paliwa w postaci węgla czy drewna, ale biopaliwo, czyli bioetanol. Dostępny jest on w postaci płynnej lub żelowej i bez problemu można go nabyć w sklepach. Przy zakupie trzeba jednak zwrócić uwagę, czy kupowany produkt posiada atest Państwowego Zakładu Higieny będący gwarancją bezpieczeństwa biopaliwa. 
Biokominki doskonale komponują się z nowoczesnymi i minimalistycznymi wnętrzami w barwach szarości, wykonanymi z betonu. Dzięki temu, że nie wymagają  połączenia z kominem można ustawić je w dowolnym miejscu. 

Czy biokominek grzeje?

Biokominek przede wszystkim posiada wartość dekoracyjną przy ograniczonej zdolności emitowania ciepła. Dlatego nie można traktować go jako źródła ogrzewania pomieszczeń, jednak stosunkowo niewielki koszt biokominka rekompensuje te braki. Najprostsze modele biokominków dostępne są już od kilkuset złotych.