Pellet pomysłem na wygodne ekologiczne ogrzewanie

Udostępnij:

Sezon grzewczy rozpoczyna się zwykle w okolicach października i trwa nawet przez sześć miesięcy. W takim też czasie testom poddany został kocioł na pellet zamontowany w domu będącym w remoncie o powierzchni blisko 200 m2. Dom zamieszkiwany był przez cztery osoby, zaś kocioł wykorzystywano w celu ogrzania pomieszczeń oraz dostarczenia ciepłej wody użytkowej.

Na podstawie różnych doświadczeń przyjęto, że dosuszanie tynków i posadzek wraz z brakiem odpowiedniej izolacji okien spowodowało straty cieplne na około 1500 kg paliwa z 5490 kg zużytych w całym sezonie. Przyjmując zatem koszt tony pelletu na 800 PLN, całkowity koszt ogrzewania wyniósł około 4400 PLN, zaś po pomniejszeniu o straty cieplne - 3200 PLN, co jest przewidywanym kosztem na następny sezon.

Bezobsługowe kotły

Pierwszym wnioskiem nasuwającym się po zakończeniu sezonu grzewczego z użyciem kotła pelletowego jest jego wygoda. Urządzenie jest na tyle zautomatyzowane, że jego obsługa ogranicza się właściwie tylko  do uzupełniania paliwa. W wyniku spalania pelletu certyfikowanego jaki był testowany, powstają niewielkie ilości ekologicznego popiołu, który raz na kilka tygodni można na przykład wykorzystać w celu nawożenia ogrodu. Jeden zasobnik mieszczący około 140 kilogramów paliwa przy największych mrozach wystarczał na cztery a nawet pięć dni, a pamiętać należy, że w remontowanym domu było wiele miejsc w których ciepło było tracone. Dzięki właściwej izolacji, ilość dni bez konieczności uzupełniania podajnika zapewne się zwiększy.

Pierwsze uruchomienie i użytkowanie

Aby w wygodny sposób korzystać z kotła, należy we właściwy sposób go uruchomić, co pozwoli zagwarantować jego wydajną i bezawaryjną pracę. Sam montaż odbywa się we właściwe taki sam sposób, jak kotłów na inne paliwa, zatem nie powinien sprawiać trudności specjalistom, nawet jeżeli montują kocioł na ten typ paliwa po raz pierwszy jak w przypadku testowanego domu.

Ogrzewanie na pellet

Istotny natomiast jest jego pierwszy rozruch i ustawienie parametrów rozpalania oraz palnika, regulacja pomp oraz zaworów w całej instalacji oraz właściwe podpięcie sterowania. Może to zrobić jedynie wykwalifikowana i posiadająca doświadczenie z kotłami c.o. oraz c.w.u. na pellet osoba, jaką w przypadku pieca w domu o powierzchni 196m2 poddanego testom był właściciel firmy Budmet Nocoń pan Adam Nocoń. 

Wpływ jakości paliwa na kocioł

Przeprowadzono również test jakości paliwa i jego wpływu na pracę kotła w ramach akcji "Pellet w praktyce". Na 10 dni paliwo certyfikowane zostało zastąpione pelletem bez atestów, nie zgodnym z zaleceniami producenta kotła. Efekty mówią same za siebie - w tym okresie na sterowniku dwukrotnie uruchamiał się alarm, dwukrotnie kocioł się wyłączał. Niecertyfikowany pellet nie daje gwarancji bezawaryjnej pracy kotła, użytkownik nie ma też pewności co do jakości paliwa. Problem z rozpalaniem pelletu, niemożność osiągnięcia ustawionej temperatury czy ryzyko awarii palnika albo unieruchomienia podajnika - to przyczyny występowania alarmów w kotle w związku z niewłaściwym paliwem. Jego użytkowanie może zatem doprowadzić do sytuacji, w której nie będzie można ogrzać we właściwy sposób domu.

Podsumowanie

Kotły pelletowe stanowią ekologiczną, ekonomiczną, a przede wszystkim wygodną alternatywę dla innych źródeł ogrzewania domu. Ogromnym plusem jest nie tylko nie wymagająca zbyt dużej ilości czasu i uwagi obsługa instalacji, ale również jej czystość oraz minimalna ilość generowanych odpadów, które i tak są łatwe w utylizacji.